Murata Electronics North America GRM2196R2A6R7DD01D
GRM2196R2A6R7DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A6R7DD01D
Brief Description
CAP CER 6.7PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A6R7DD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A6R7DD01D
QUANTITY
GRM2196R2A6R7DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A6R7DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A6R7DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A6R7DD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A6R7DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A6R7DD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A6R7DD01D
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 368MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 470MA 120 MOHM datasheet.pdf