Murata Electronics North America GRM2196S2A1R2CD01D
GRM2196S2A1R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A1R2CD01D
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A1R2CD01D.pdf
Availability of GRM2196S2A1R2CD01D
QUANTITY
GRM2196S2A1R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A1R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A1R2CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A1R2CD01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A1R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A1R2CD01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A1R2CD01D
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC AMP STEREO HEADPHONE 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
8352-13 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
OSC MEMS 37.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 4W 3921 datasheet.pdf