Murata Electronics North America GRM2196S2A1R2CD01D
GRM2196S2A1R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A1R2CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A1R2CD01D.pdf
Availability of GRM2196S2A1R2CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196S2A1R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A1R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A1R2CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A1R2CD01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A1R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A1R2CD01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A1R2CD01D
RES 42.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN SCKT BRD/BRD .4MM 100PS SMD datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 3" GEN PURPOSE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
"MICRO 9 F 36"" RBW" datasheet.pdf
LX8 P 3STSMF 60KM WT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN FPC 49POS 0.30MM R/A datasheet.pdf