Murata Electronics North America GRM2196S2A1R6CD01D
GRM2196S2A1R6CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A1R6CD01D
Brief Description
CAP CER 1.6PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A1R6CD01D.pdf
Availability of GRM2196S2A1R6CD01D
QUANTITY
GRM2196S2A1R6CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A1R6CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A1R6CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A1R6CD01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A1R6CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A1R6CD01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A1R6CD01D
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN LATCH BLOCK REAR DB9-37POS datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1600V TO240AA datasheet.pdf
SSR IP00 10A/480VAC DC INPUT datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
MA-6U APPLICATOR ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf