Murata Electronics North America GRM2196S2A200JZ01D
GRM2196S2A200JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A200JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A200JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S2A200JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196S2A200JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A200JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A200JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A200JZ01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A200JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A200JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A200JZ01D
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf