Murata Electronics North America GRM2196S2A750JZ01D
GRM2196S2A750JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A750JZ01D
Brief Description
CAP CER 75PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A750JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S2A750JZ01D
QUANTITY
GRM2196S2A750JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A750JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A750JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A750JZ01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A750JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A750JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A750JZ01D
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 10.16MM datasheet.pdf
SPRING 173943 datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SYNCHROSCOPE datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 390MA 470 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf