Murata Electronics North America GRM2196T2A8R9DD01D
GRM2196T2A8R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196T2A8R9DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.9PF 100V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2196T2A8R9DD01D.pdf
Availability of GRM2196T2A8R9DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196T2A8R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196T2A8R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196T2A8R9DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196T2A8R9DD01D
Related LinksGRM2196T2, GRM2196T2A8R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196T2A8R9DD01D Details Description
Related parts for GRM2196T2A8R9DD01D
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.35A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 10MHZ 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 4.5"X2.25" datasheet.pdf
DSUB REAR RELEASE CRIMP 44SCKT datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD VT SMT datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf