Vicor Corporation V48B28T250BF
V48B28T250BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B28T250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28T250BF.pdf
Availability of V48B28T250BF
QUANTITY
V48B28T250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28T250BF
Internal Part NumberEIS-V48B28T250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28T250BF
Related LinksV48B28, V48B28T250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28T250BF Details Description
Related parts for V48B28T250BF
FERRITE CHIP POWER 500 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI PIN PLUNGER datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC PREDRIVER MOSFET 3PH 48LQFP datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf