Murata Electronics North America GRM2197U2A7R9DD01D
GRM2197U2A7R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2197U2A7R9DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.9PF 100V U2J 0805
Datasheet Download
GRM2197U2A7R9DD01D.pdf
Availability of GRM2197U2A7R9DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2197U2A7R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2197U2A7R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2197U2A7R9DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2197U2A7R9DD01D
Related LinksGRM2197U2, GRM2197U2A7R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2197U2A7R9DD01D Details Description
Related parts for GRM2197U2A7R9DD01D
TVS DIODE 188VWM 388VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.575V/1.8V DL 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG21 datasheet.pdf
BG STSHLD MTL-IN 20''X20'' 100EA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf