Murata Electronics North America GRM2197U2A8R2DD01D
GRM2197U2A8R2DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2197U2A8R2DD01D
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V U2J 0805
Datasheet Download
GRM2197U2A8R2DD01D.pdf
Availability of GRM2197U2A8R2DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2197U2A8R2DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2197U2A8R2DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2197U2A8R2DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2197U2A8R2DD01D
Related LinksGRM2197U2, GRM2197U2A8R2DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2197U2A8R2DD01D Details Description
Related parts for GRM2197U2A8R2DD01D
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL NK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf