Murata Electronics North America GRM219C80J475KE19D
GRM219C80J475KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219C80J475KE19D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X6S 0805
Datasheet Download
GRM219C80J475KE19D.pdf
Availability of GRM219C80J475KE19D
QUANTITY
GRM219C80J475KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219C80J475KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM219C80J475KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219C80J475KE19D
Related LinksGRM219C80, GRM219C80J475KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219C80J475KE19D Details Description
Related parts for GRM219C80J475KE19D
RES 9.09 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
HAND TOOL 14-18 AWG datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf