Murata Electronics North America GRM219D71C225KA12D
GRM219D71C225KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219D71C225KA12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7T 0805
Datasheet Download
GRM219D71C225KA12D.pdf
Availability of GRM219D71C225KA12D
QUANTITY
GRM219D71C225KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219D71C225KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM219D71C225KA12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219D71C225KA12D
Related LinksGRM219D71, GRM219D71C225KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219D71C225KA12D Details Description
Related parts for GRM219D71C225KA12D
CONN RING 4 AWG #5/16 TERMINYL datasheet.pdf
IC FPGA 166 I/O 240PQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SRT datasheet.pdf