TDK-Lambda Americas, Inc. PAQ100S481R2/BP
PAQ100S481R2/BP picture photo
Mfg. Part Number
PAQ100S481R2/BP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 30W
Datasheet Download
PAQ100S481R2/BP.pdf
Availability of PAQ100S481R2/BP
QUANTITY
PAQ100S481R2/BP Order Process
Ship out your order
Specifications of PAQ100S481R2/BP
Internal Part NumberEIS-PAQ100S481R2/BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAQ100
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAQ100S481R2/BP
Related LinksPAQ100S, PAQ100S481R2/BP Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAQ100S481R2/BP Details Description
Related parts for PAQ100S481R2/BP
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC RESET CPU BIPOLAR 4.5V 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-BAN PLUG BLK 18" datasheet.pdf
HOOK & LOOP TIE END MNT GROMMET datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 70A datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 8MM X 4' datasheet.pdf