Murata Electronics North America GRM219R61E225KA12J
GRM219R61E225KA12J picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R61E225KA12J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
GRM219R61E225KA12J.pdf
Availability of GRM219R61E225KA12J
QUANTITY
GRM219R61E225KA12J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R61E225KA12J
Internal Part NumberEIS-GRM219R61E225KA12J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R61E225KA12J
Related LinksGRM219R61, GRM219R61E225KA12J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R61E225KA12J Details Description
Related parts for GRM219R61E225KA12J
IC INVERT TRPL SCHMT TRIG US8 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR40B/AE40M/APK40B datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 1% 200W datasheet.pdf