Murata Electronics North America GRM21A5C2E220JW01D
GRM21A5C2E220JW01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM21A5C2E220JW01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GRM21A5C2E220JW01D.pdf
Availability of GRM21A5C2E220JW01D
QUANTITY
GRM21A5C2E220JW01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21A5C2E220JW01D
Internal Part NumberEIS-GRM21A5C2E220JW01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21A5C2E220JW01D
Related LinksGRM21A5C2, GRM21A5C2E220JW01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21A5C2E220JW01D Details Description
Related parts for GRM21A5C2E220JW01D
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN 4POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf