Murata Electronics North America GRM21A5C2E270JW01D
GRM21A5C2E270JW01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM21A5C2E270JW01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GRM21A5C2E270JW01D.pdf
Availability of GRM21A5C2E270JW01D
QUANTITY
GRM21A5C2E270JW01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21A5C2E270JW01D
Internal Part NumberEIS-GRM21A5C2E270JW01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21A5C2E270JW01D
Related LinksGRM21A5C2, GRM21A5C2E270JW01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21A5C2E270JW01D Details Description
Related parts for GRM21A5C2E270JW01D
FAN AXIAL 52X15.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM OR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC datasheet.pdf