Murata Electronics North America GRM21B5C1H203JA01L
GRM21B5C1H203JA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B5C1H203JA01L
Brief Description
CAP CER 0.02UF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM21B5C1H203JA01L.pdf
Availability of GRM21B5C1H203JA01L
QUANTITY
GRM21B5C1H203JA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B5C1H203JA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21B5C1H203JA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21B5C1H203JA01L
Related LinksGRM21B5C1, GRM21B5C1H203JA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21B5C1H203JA01L Details Description
Related parts for GRM21B5C1H203JA01L
CONN PLUG 7POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS .050" T/H DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 4.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 14 14S datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A LGA datasheet.pdf