Murata Electronics North America GRM21B7U2E562JW32L
GRM21B7U2E562JW32L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B7U2E562JW32L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 250V U2J 0805
Datasheet Download
GRM21B7U2E562JW32L.pdf
Availability of GRM21B7U2E562JW32L
QUANTITY
GRM21B7U2E562JW32L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B7U2E562JW32L
Internal Part NumberEIS-GRM21B7U2E562JW32L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21B7U2E562JW32L
Related LinksGRM21B7U2, GRM21B7U2E562JW32L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21B7U2E562JW32L Details Description
Related parts for GRM21B7U2E562JW32L
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR 51 LGT TYPE D 7POS datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 30MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf