Murata Electronics North America GRM21BC80G476ME15K
GRM21BC80G476ME15K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BC80G476ME15K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 4V X6S 0805
Datasheet Download
GRM21BC80G476ME15K.pdf
Availability of GRM21BC80G476ME15K
QUANTITY
GRM21BC80G476ME15K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BC80G476ME15K
Internal Part NumberEIS-GRM21BC80G476ME15K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BC80G476ME15K
Related LinksGRM21BC80, GRM21BC80G476ME15K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BC80G476ME15K Details Description
Related parts for GRM21BC80G476ME15K
RES 3.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf