Murata Electronics North America GRM21BC81C475MA88L
GRM21BC81C475MA88L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BC81C475MA88L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
GRM21BC81C475MA88L.pdf
Availability of GRM21BC81C475MA88L
QUANTITY
GRM21BC81C475MA88L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BC81C475MA88L
Internal Part NumberEIS-GRM21BC81C475MA88L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BC81C475MA88L
Related LinksGRM21BC81, GRM21BC81C475MA88L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BC81C475MA88L Details Description
Related parts for GRM21BC81C475MA88L
CONN HEADER .100 SNGL STR 6POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CODEC 8CH 114DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 3.08K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV C0G 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf