Murata Electronics North America GRM21BC81D106ME51L
GRM21BC81D106ME51L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BC81D106ME51L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 20V X6S 0805
Datasheet Download
GRM21BC81D106ME51L.pdf
Availability of GRM21BC81D106ME51L
QUANTITY
GRM21BC81D106ME51L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BC81D106ME51L
Internal Part NumberEIS-GRM21BC81D106ME51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BC81D106ME51L
Related LinksGRM21BC81, GRM21BC81D106ME51L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BC81D106ME51L Details Description
Related parts for GRM21BC81D106ME51L
TRANS ARRAY NPN/CCD SSMINI-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
CBL ASSY FIBER QSFP 3M datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC GAAS MESFET SW SPDT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf