Murata Electronics North America GRM21BF50J106ZE01L
GRM21BF50J106ZE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BF50J106ZE01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805
Datasheet Download
GRM21BF50J106ZE01L.pdf
Availability of GRM21BF50J106ZE01L
QUANTITY
GRM21BF50J106ZE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BF50J106ZE01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BF50J106ZE01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BF50J106ZE01L
Related LinksGRM21BF50, GRM21BF50J106ZE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BF50J106ZE01L Details Description
Related parts for GRM21BF50J106ZE01L
CER RESONATOR 10.00MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.7A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLR ON/OFF 5IPPAK datasheet.pdf
MOD IPM SINGLE HF 600V 800A datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LABEL 8X3" BLACK ON ORANGE 50/PK datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS25910-088 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf