Murata Electronics North America GRM21BF51C474ZA01L
GRM21BF51C474ZA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BF51C474ZA01L
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
GRM21BF51C474ZA01L.pdf
Availability of GRM21BF51C474ZA01L
QUANTITY
GRM21BF51C474ZA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BF51C474ZA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BF51C474ZA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BF51C474ZA01L
Related LinksGRM21BF51, GRM21BF51C474ZA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BF51C474ZA01L Details Description
Related parts for GRM21BF51C474ZA01L
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
FLEXSTRIP JUMPER .100 20COND datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACTUATOR LIMIT STOP ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf