Murata Electronics North America GRM21BR61E226ME44L
GRM21BR61E226ME44L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61E226ME44L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61E226ME44L.pdf
Availability of GRM21BR61E226ME44L
QUANTITY
GRM21BR61E226ME44L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61E226ME44L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61E226ME44L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR61E226ME44L
Related LinksGRM21BR61, GRM21BR61E226ME44L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR61E226ME44L Details Description
Related parts for GRM21BR61E226ME44L
PHOTODIODE 17.74MM SQ TO-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 128K PROG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A MFP8 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf