Murata Electronics North America GRM21BR70J106ME76K
GRM21BR70J106ME76K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR70J106ME76K
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR70J106ME76K.pdf
Availability of GRM21BR70J106ME76K
QUANTITY
GRM21BR70J106ME76K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR70J106ME76K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR70J106ME76K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR70J106ME76K
Related LinksGRM21BR70, GRM21BR70J106ME76K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR70J106ME76K Details Description
Related parts for GRM21BR70J106ME76K
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
SENSOR PRES 10MBAR DIFF 3.3V DIP datasheet.pdf