Murata Electronics North America GRM21BR71A475MA73L
GRM21BR71A475MA73L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71A475MA73L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71A475MA73L.pdf
Availability of GRM21BR71A475MA73L
QUANTITY
GRM21BR71A475MA73L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71A475MA73L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71A475MA73L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71A475MA73L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71A475MA73L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71A475MA73L Details Description
Related parts for GRM21BR71A475MA73L
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSHRINK RHW POLY 20MMX4' BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
COMPACT CYLINDER datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf