Murata Electronics North America GRM21BR71C335KA99L
GRM21BR71C335KA99L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71C335KA99L
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71C335KA99L.pdf
Availability of GRM21BR71C335KA99L
QUANTITY
GRM21BR71C335KA99L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71C335KA99L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71C335KA99L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71C335KA99L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71C335KA99L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71C335KA99L Details Description
Related parts for GRM21BR71C335KA99L
JUMPER-H9992TR/1852OR/H9992TR 6" datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB OTP 100QFP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 4"X30' F SFN datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
15UF 350V 10X20 datasheet.pdf