Murata Electronics North America GRM21BR71C474KA01K
GRM21BR71C474KA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71C474KA01K
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71C474KA01K.pdf
Availability of GRM21BR71C474KA01K
QUANTITY
GRM21BR71C474KA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71C474KA01K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71C474KA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71C474KA01K
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71C474KA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71C474KA01K Details Description
Related parts for GRM21BR71C474KA01K
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS STR datasheet.pdf
ALLIG CLIP/PIN TIP JACK 10PC BLK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 291MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
RES MO 2W 1.8 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
TIE 11.3 INCH 50LB UV BLACK datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf