Murata Electronics North America GRM21BR71C475KA73L
GRM21BR71C475KA73L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71C475KA73L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71C475KA73L.pdf
Availability of GRM21BR71C475KA73L
QUANTITY
GRM21BR71C475KA73L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71C475KA73L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71C475KA73L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71C475KA73L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71C475KA73L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71C475KA73L Details Description
Related parts for GRM21BR71C475KA73L
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOT323 datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 1PL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 14.5A 4.5 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL #10 100PC datasheet.pdf
LED CLA1B WARM WHT 80CRI 4LCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 4X5 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf