Murata Electronics North America GRM21BR71E155KA88L
GRM21BR71E155KA88L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71E155KA88L
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71E155KA88L.pdf
Availability of GRM21BR71E155KA88L
QUANTITY
GRM21BR71E155KA88L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71E155KA88L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71E155KA88L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71E155KA88L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71E155KA88L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71E155KA88L Details Description
Related parts for GRM21BR71E155KA88L
DEV KIT FOR Z16F ZNEO datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG WITH 1 LEVER SIZE 16 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 23POS .3MM datasheet.pdf