Murata Electronics North America GRM21BR71E224KA01L
GRM21BR71E224KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71E224KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71E224KA01L.pdf
Availability of GRM21BR71E224KA01L
QUANTITY
GRM21BR71E224KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71E224KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71E224KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71E224KA01L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71E224KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71E224KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR71E224KA01L
CAP FILM 0.075UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL RLY CURRNT 230VAC .1-10A datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SZ 74 W/LIP THIN datasheet.pdf
8CKT PICOFLEX 70MM LONG datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16MM SILVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CIR 5C 5#0 SKT PLUG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf