Murata Electronics North America GRM21BR71E394KA01L
GRM21BR71E394KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71E394KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71E394KA01L.pdf
Availability of GRM21BR71E394KA01L
QUANTITY
GRM21BR71E394KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71E394KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71E394KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71E394KA01L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71E394KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71E394KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR71E394KA01L
IC ADC 8BIT 1MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 8POS 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 300MA 3.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 6.25A 9.5 MOHM datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 7POS datasheet.pdf