Murata Electronics North America GRM21BR71E564KA88L
GRM21BR71E564KA88L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71E564KA88L
Brief Description
CAP CER 0.56UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71E564KA88L.pdf
Availability of GRM21BR71E564KA88L
QUANTITY
GRM21BR71E564KA88L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71E564KA88L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71E564KA88L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71E564KA88L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71E564KA88L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71E564KA88L Details Description
Related parts for GRM21BR71E564KA88L
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CBL VIBRATN-PRF 4POS M12 2M datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 88W 4A 55AW1 datasheet.pdf