Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062100K000T0L
Y0062100K000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062100K000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0062100K000T0L.pdf
Availability of Y0062100K000T0L
QUANTITY
Y0062100K000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062100K000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0062100K000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062100K000T0L
Y0062100K000T0L Details Description
Related parts for Y0062100K000T0L
CONN HOUSING 2MM 8POS datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC XO 225.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 150K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf