Microsemi SoC M2S025-VFG400I
M2S025-VFG400I picture photo
Mfg. Part Number
M2S025-VFG400I
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC FPGA SOC 25K LUT 400VFBGA
Datasheet Download
M2S025-VFG400I.pdf
Availability of M2S025-VFG400I
QUANTITY
M2S025-VFG400I Order Process
Ship out your order
Specifications of M2S025-VFG400I
Internal Part NumberEIS-M2S025-VFG400I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesSmartFusion®2
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
MCU Flash256KB
MCU RAM64KB
PeripheralsDDR, PCIe, SERDES
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Speed166MHz
Primary AttributesFPGA - 25K Logic Modules
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case400-LFBGA
Supplier Device Package400-VFBGA (17x17)
Number of I/O207
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2S025-VFG400I
Related LinksM2S025-, M2S025-VFG400I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2S025-VFG400I Details Description
Related parts for M2S025-VFG400I
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN TERM POKE-IN MAG-MATE TIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 0.9V 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 15VQFN datasheet.pdf