Murata Electronics North America GRM3166P1H241JZ01D
GRM3166P1H241JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3166P1H241JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 50V P2H 1206
Datasheet Download
GRM3166P1H241JZ01D.pdf
Availability of GRM3166P1H241JZ01D
QUANTITY
GRM3166P1H241JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3166P1H241JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3166P1H241JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3166P1H241JZ01D
Related LinksGRM3166P1, GRM3166P1H241JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3166P1H241JZ01D Details Description
Related parts for GRM3166P1H241JZ01D
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16PLCC datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 14KV SCREW datasheet.pdf