Murata Electronics North America GRM3167U1H121JZ01D
GRM3167U1H121JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3167U1H121JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V U2J 1206
Datasheet Download
GRM3167U1H121JZ01D.pdf
Availability of GRM3167U1H121JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM3167U1H121JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3167U1H121JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3167U1H121JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3167U1H121JZ01D
Related LinksGRM3167U1, GRM3167U1H121JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3167U1H121JZ01D Details Description
Related parts for GRM3167U1H121JZ01D
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 50MA 42 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SERIAL/PARALLEL EXT. CABLE datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 24V 5V 2X12V 375W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf