CTS Electronic Components 741X083620JP
741X083620JP picture photo
Mfg. Part Number
741X083620JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804
Datasheet Download
741X083620JP.pdf
Availability of 741X083620JP
QUANTITY
741X083620JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X083620JP
Internal Part NumberEIS-741X083620JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X083620JP
Related Links741X08, 741X083620JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X083620JP Details Description
Related parts for 741X083620JP
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX HER 2.3" 8X8 datasheet.pdf
RES 39K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS CABLE SKT RA datasheet.pdf