Murata Electronics North America GRM3195C1H102JA01J
GRM3195C1H102JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM3195C1H102JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GRM3195C1H102JA01J.pdf
Availability of GRM3195C1H102JA01J
QUANTITY
GRM3195C1H102JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3195C1H102JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM3195C1H102JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3195C1H102JA01J
Related LinksGRM3195C1, GRM3195C1H102JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3195C1H102JA01J Details Description
Related parts for GRM3195C1H102JA01J
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 2512 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 30mA Backlight 32-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 133 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf