Murata Electronics North America GRM3195C1H203JA01D
GRM3195C1H203JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3195C1H203JA01D
Brief Description
CAP CER 0.02UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GRM3195C1H203JA01D.pdf
Availability of GRM3195C1H203JA01D
QUANTITY
GRM3195C1H203JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3195C1H203JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM3195C1H203JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3195C1H203JA01D
Related LinksGRM3195C1, GRM3195C1H203JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3195C1H203JA01D Details Description
Related parts for GRM3195C1H203JA01D
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
350 TB SPR PLU WL 2/ROWS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf