Murata Electronics North America GRM3195C2A560JZ01D
GRM3195C2A560JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3195C2A560JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
GRM3195C2A560JZ01D.pdf
Availability of GRM3195C2A560JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM3195C2A560JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3195C2A560JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3195C2A560JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3195C2A560JZ01D
Related LinksGRM3195C2, GRM3195C2A560JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3195C2A560JZ01D Details Description
Related parts for GRM3195C2A560JZ01D
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
KIT MTG PLATE W/NOTCHES datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN 4 POS IDC .8MM SKT datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN datasheet.pdf