Murata Electronics North America GRM3196P2A511JZ01D
GRM3196P2A511JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3196P2A511JZ01D
Brief Description
CAP CER 510PF 100V P2H 1206
Datasheet Download
GRM3196P2A511JZ01D.pdf
Availability of GRM3196P2A511JZ01D
QUANTITY
GRM3196P2A511JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3196P2A511JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3196P2A511JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)