Murata Electronics North America GRM31A7U3A120JW31D
GRM31A7U3A120JW31D picture photo
Mfg. Part Number
GRM31A7U3A120JW31D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 1KV U2J 1206
Datasheet Download
GRM31A7U3A120JW31D.pdf
Availability of GRM31A7U3A120JW31D
QUANTITY
GRM31A7U3A120JW31D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31A7U3A120JW31D
Internal Part NumberEIS-GRM31A7U3A120JW31D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31A7U3A120JW31D
Related LinksGRM31A7U3, GRM31A7U3A120JW31D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31A7U3A120JW31D Details Description
Related parts for GRM31A7U3A120JW31D
CONN HEADER 72POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES 82 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf