Murata Electronics North America GRM31A7U3A470JW31D
GRM31A7U3A470JW31D picture photo
Mfg. Part Number
GRM31A7U3A470JW31D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 1KV U2J 1206
Datasheet Download
GRM31A7U3A470JW31D.pdf
Availability of GRM31A7U3A470JW31D
QUANTITY
GRM31A7U3A470JW31D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31A7U3A470JW31D
Internal Part NumberEIS-GRM31A7U3A470JW31D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31A7U3A470JW31D
Related LinksGRM31A7U3, GRM31A7U3A470JW31D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31A7U3A470JW31D Details Description
Related parts for GRM31A7U3A470JW31D
SSD 24GB SCSI datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54LFBGA datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 120MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 29.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 48VDC 6.5W WR datasheet.pdf