Murata Electronics North America GRM31AR72J152KW01D
GRM31AR72J152KW01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM31AR72J152KW01D
Brief Description
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31AR72J152KW01D.pdf
Availability of GRM31AR72J152KW01D
QUANTITY
GRM31AR72J152KW01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31AR72J152KW01D
Internal Part NumberEIS-GRM31AR72J152KW01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31AR72J152KW01D
Related LinksGRM31AR72, GRM31AR72J152KW01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31AR72J152KW01D Details Description
Related parts for GRM31AR72J152KW01D
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 500MA 6-10AT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 4NS 128TQFP datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V X7R 0504 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 0.043UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML STR / ML RA 24" datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 2PR BRAID 300V datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf