Murata Electronics North America GRM31CR61A106KA01K
GRM31CR61A106KA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61A106KA01K
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61A106KA01K.pdf
Availability of GRM31CR61A106KA01K
QUANTITY
GRM31CR61A106KA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61A106KA01K
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61A106KA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61A106KA01K
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61A106KA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61A106KA01K Details Description
Related parts for GRM31CR61A106KA01K
IDC CABLE - MSC10A/MC10F/MSC10A datasheet.pdf
IC MOSFET DVR .5A HS 8SOIC datasheet.pdf
TRANSCEIVER USB W/VREG 16MHBCC datasheet.pdf
CABLE SHLD M-R/A F 5POS PUR 0.6M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8.1A/7A 8SOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf