Murata Electronics North America GRM31CR61A476ME15L
GRM31CR61A476ME15L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61A476ME15L
Brief Description
CAP CER 47UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61A476ME15L.pdf
Availability of GRM31CR61A476ME15L
QUANTITY
GRM31CR61A476ME15L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61A476ME15L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61A476ME15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61A476ME15L
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61A476ME15L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61A476ME15L Details Description
Related parts for GRM31CR61A476ME15L
CONN CARDEDGE .156" 36POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG GRAY 500' datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2.54MM HDR DRSW TH W/OCAP datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SF4B SERIES CONNECT CABLE 0.5M datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf