Murata Electronics North America GRM31CR70J106MA01K
GRM31CR70J106MA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR70J106MA01K
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31CR70J106MA01K.pdf
Availability of GRM31CR70J106MA01K
QUANTITY
GRM31CR70J106MA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR70J106MA01K
Internal Part NumberEIS-GRM31CR70J106MA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR70J106MA01K
Related LinksGRM31CR70, GRM31CR70J106MA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR70J106MA01K Details Description
Related parts for GRM31CR70J106MA01K
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS.100 SGL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 5/16 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf