Murata Electronics North America GRM31CR71A106MA01L
GRM31CR71A106MA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR71A106MA01L
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31CR71A106MA01L.pdf
Availability of GRM31CR71A106MA01L
QUANTITY
GRM31CR71A106MA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR71A106MA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR71A106MA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR71A106MA01L
Related LinksGRM31CR71, GRM31CR71A106MA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR71A106MA01L Details Description
Related parts for GRM31CR71A106MA01L
MEMORY CARD FLASH 22GB datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 400MA 1.78 OHM datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 28-SOIC datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 9.45"L X 9.45"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
350UF 50V 11X38 85C AXI datasheet.pdf