Murata Electronics North America GRM31M5C1H473FA01L
GRM31M5C1H473FA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31M5C1H473FA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GRM31M5C1H473FA01L.pdf
Availability of GRM31M5C1H473FA01L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM31M5C1H473FA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31M5C1H473FA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31M5C1H473FA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31M5C1H473FA01L
Related LinksGRM31M5C1, GRM31M5C1H473FA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31M5C1H473FA01L Details Description
Related parts for GRM31M5C1H473FA01L
LED 2.3X7MM RED PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 5.3A 8-TSSO datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 120W NI-780 datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20QFN datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf